چرا باید از قوز بند استفاده کنیم ؟

به مرور زمان به دلیل نشستن غیر استاندارد مشکلاتی برای ستون فقرات کمر به وجود می آید که باعث ایجاد قوز (کیفوز) و برآمدگی در پشت به مرور زمان میشود که این مشکل از دوران کودکی سرمنشاء میگیرد .قوز پشت باعث می شود که مهره ها و عضلات پشت کمر ضعیف گردد و به مرور زمان باعث کاهش حجم قفسه سینه می گردد و حجم ریه را کاهش می دهد در نتیجه فشار بر روی سیستم قلب بدن فرد افزایش می یابد و در دوران کهولت سن باعث درد میشود .
از مواردی که از کودکی باعث ایجاد قوز میشود میتوان به چند موارد آن اشاره کرد :
حالت نشستن نامناسب
به عقب خم شدن هنگام نشستن روی صندلی و جسمی سنگین را بلند کردن
قوز ویا کیفوز ب دو دسته تقسیم میشود :
کیفوز ثابت
کیفوز برگشت پذیر
کیفوز ثابت : در مواردی پیش می اید که فرد دچار بیماری های استخوانی باشد مانند پوکی استخوان و یا به دلیل افزایش سن به وجود می اید که هر چقدر فرد تلاش به صاف نگهداشتن ستون فقرات کند بی فایده است و این مشکل رفع نمی شود .
کیفوز برگشت پذیر : این نوع کیفوز به رور زمان به دلیل راه رفتن و نشستن نا مناسب به وجود می اید که فرد با استفاده از روشهای درمانی و صاف نگهداشتن ستون فقرات خود میتواند این مشکل را رفع کند .
در گاهی اوقات قوز کمر به صورت مادرزادی است و این به دلیل عدم شکل گیری مناسب ستون فقرات کودک میباشد و زمانی که دو یا چند مهره به هم چسبیده اند مشکل قوز پشت برای کودک پیش می اید .
راه های درمان قوز پشت :
برای درمان بیماری کیفوز باید اول نوع آن شناخته شود اگر دلیل ان بیماری از نوع شوئرمن باشد نیاز به جراحی دارد ولی اگر بیماری فرد خفیف تر باشد میتواند از قوز بند استفاده کند و فرد بتواند صاف بنشیند و عضلات پشت خود را تقویت کند که همزمان با استفاده از قوزبند باید از حرکات ورزشی هم کمک بگیرد .اما اگر قوز فرد فقط به دلیل بد نشستن و بد راه رفتن باشد بستن قوز بند توصیه نمی شود و باعث تنبل شدن عضلات پشت می شود پس بهتر است قبل از استفاده از قوز بند با پزشک متخصص مشورت نمائید .

مقالات مرتبط :